Atlantic Chip Logo MyLaps Official Partner
Sunday, May 29, 2016
Registration Management Login

Results for Cape Breton Fiddlers Run
Half Marathon
October 19th, 2014

 
                                                                      Page 1
                       Fiddlers Run (HALF_Marathon)
                Sydney, N.S. October 19th, 2014  Weather: 
                 Timing & Results by Atlantic Chip Timing
 
========================Age Group Results===============================================================
      Bib                                                           Division       Gun     Chip    Pace/
Place No.   Name                    City            Prov CO      S  Total    Div   Time    Time    Km  
===== ===== ===================     =============== ==== ===     =  ======= ===== ======= ======= ====== 
    1    13 Allan MacKenzie         Sydney River    NS   CA      M   1/14   M2039 1:22:10 1:22:09  3:55 
    2    14 Charlie Lefort          Inverness       NS   CA      M   1/13   M5059 1:24:27 1:24:26  4:02 
    3    42 Chris Milburn           Sydney          NS   CA      M   1/11   M4049 1:24:49 1:24:47  4:03 
    4    16 Steven Croft            Timberlea       NS   CA      M   2/14   M2039 1:25:41 1:25:40  4:05 
    5    90 Corey Deveaux           Sydney River    NS   CA      M   3/14   M2039 1:25:44 1:25:43  4:05 
    6   109 Eric Power              Sydney Mines    NS   CA      M   2/11   M4049 1:27:02 1:27:01  4:09 
    7    91 Brodie Marshall         Sydney          NS   CA      M   4/14   M2039 1:28:15 1:28:12  4:12 
    8    77 Robert Aucoin           Glace Bay       NS   CA      M   5/14   M2039 1:33:12 1:33:09  4:27 
    9    45 Kim Scattolon           Glace Bay       NS   CA      F   1/10   F4049 1:34:55 1:34:53  4:32 
   10    96 Larry Maxwell           Sydney Mines    NS   CA      M   2/13   M5059 1:35:03 1:35:02  4:32 
   11    78 Patrice-Antoine Trudel  Sydney          NS   CA      M   6/14   M2039 1:36:30 1:36:28  4:36 
   12   107 Doug Carter             Sydney          NS   CA      M   3/13   M5059 1:36:34 1:36:33  4:36 
   13    58 Stephanie Myles         Sydney          NS   CA      F   1/39   F2039 1:38:34 1:38:32  4:42 
   14    10 Scott MacDonald         Dartmouth       NS   CA      M   4/13   M5059 1:39:22 1:39:18  4:44 
   15    64 Ron Walsh               Sydney          NS   CA      M   5/13   M5059 1:39:46 1:39:45  4:45 
   16    15 Kerry Fraser            Brookside       NS   CA      M   3/11   M4049 1:40:44 1:40:40  4:48 
   17    33 Laura Sandre            Antigonish      NS   CA      F   2/39   F2039 1:41:30 1:41:28  4:50 
   18    34 Victoria Sandre         Greely          ON   CA      F   1/2    F0119 1:41:31 1:41:28  4:50 
   19    79 Kevin Latimer           Antigonish      NS   CA      M   4/11   M4049 1:41:50 1:41:44  4:51 
   20    66 Stephanie MacLean       Coxheath        NS   CA      F   3/39   F2039 1:42:22 1:42:20  4:53 
   21     6 Thomas Abbass           Sydney          NS   CA      M   7/14   M2039 1:42:53 1:42:50  4:54 
   22   105 Novreddine Hambli       Sydney          NS   CA      M                1:42:57 1:42:50  4:54 
   23    35 Luciann Lahey           Catalone        NS   CA      F   4/39   F2039 1:44:15 1:44:09  4:58 
   24    65 Mike MacDonald          Catalone        NS   CA      M   8/14   M2039 1:44:15 1:44:09  4:58 
   25    88 Leland Murphy           Margaree Valley NS   CA      M   5/11   M4049 1:44:16 1:44:14  4:58 
   26    99 Gary Wiswelll           Sydney          NS   CA      M   1/4    M6099 1:45:27 1:45:25  5:02 
   27   106 Glenn Smith             Sydney          NS   CA      M   6/13   M5059 1:46:18 1:46:14  5:04 
   28    92 Leslie McCarthy         Sydney          NS   CA      F   5/39   F2039 1:48:08 1:48:00  5:09 
   29   104 Sherry Harris           Dominion        NS   CA      F   2/10   F4049 1:50:55 1:50:53  5:17 
   30    43 Dan Morrow              New Waterford   NS   CA      M   6/11   M4049 1:51:32 1:51:25  5:19 
   31    36 Sonja Poole             Antigonish      NS   CA      F   6/39   F2039 1:51:37 1:51:34  5:19 
   32    31 Geoff Ormond            Vancouver       BC   CA      M   9/14   M2039 1:51:44 1:51:36  5:19 
   33    59 Jocelyne Melong         Havre Boucher   NS   CA      F   7/39   F2039 1:52:18 1:52:08  5:21 
   34    82 Faye McDonald           Sydney          NS   CA      F   8/39   F2039 1:52:22 1:52:12  5:21 
   35    83 Katerina McInnis        Glace Bay       NS   CA      F   9/39   F2039 1:52:30 1:52:28  5:22 
   36    98 Peter Hanna             Sydney          NS   CA      M   2/4    M6099 1:52:42 1:52:34  5:22 
   37    24 Lindsay MacDonald       Judique         NS   CA      F  10/39   F2039 1:53:08 1:53:05  5:24 
   38    95 Shauna Asaph            Baddeck         NS   CA      F   3/10   F4049 1:54:49 1:54:43  5:28 
   39   103 Jeff King               Dartmouth       NS   CA      M  10/14   M2039 1:55:18 1:55:08  5:29 
   40    84 Andrew Livingstone      Sydney          NS   CA      M  11/14   M2039 1:55:24 1:55:20  5:30 
   41    80 Kristen Puddicombe      Sydney          NS   CA      F  11/39   F2039 1:55:24 1:55:20  5:30 
   42    30 Wavey Burke             Mira Rd         NS   CA      F   4/10   F4049 1:55:42 1:55:36  5:31 
   43   100 Greg Cunninghan         Dartmouth       NS   CA      M   7/13   M5059 1:55:53 1:55:44  5:31 
   44    54 Erin Donovan-Mugford    Sydney River    NS   CA      F  12/39   F2039 1:56:15 1:56:07  5:32 
   45     2 Robert Fraser           Ilderton        ON   CA      M   3/4    M6099 1:56:25 1:56:20  5:33 
   46    71 Margo Bergman           Shad Bay        NS   CA      F   5/10   F4049 1:56:31 1:56:29  5:33 
   47   101 Aimee Crowe             Sydney          NS   CA      F  13/39   F2039 1:56:32 1:56:25  5:33 
   48    89 Mike Pearson            Bedford         NS   CA      M  12/14   M2039 1:57:07 1:56:59  5:35 
   49     1 Wendy Fraser            Ilderton        ON   CA      F   1/2    F6099 1:57:13 1:57:09  5:35 
   50   108 Reggie Currie           Sydney          NS   CA      M   8/13   M5059 1:57:40 1:57:31  5:36 
   51    32 Archie McDonald         Sydney          NS   CA      M   4/4    M6099 1:58:28 1:58:20  5:39 
   52    93 Coline MacEachern       Port Hood       NS   CA      F   1/5    F5059 1:59:03 1:59:00  5:40 
   53    48 Andrew Tubman           Orangedale      NS   CA      M   9/13   M5059 2:00:01 1:59:57  5:43 
   54    61 Michelle Murphy         Sydney          NS           F   6/10   F4049 2:00:36 2:00:30  5:45 
   55   102 Marissa Tong            Dartmouth       NS   CA      F  14/39   F2039 2:01:00 2:00:49  5:46 
   56    57 Gary O'Brien            Reserve Mines   NS   CA      M   7/11   M4049 2:01:37 2:01:32  5:48 
   57     8 Alexie Laplante-Bedard  Sydney          NS   CA      F  15/39   F2039 2:01:49 2:01:46  5:48 
   58    22 Alf Bragg               Hubley          NS   CA      M   8/11   M4049 2:02:03 2:02:00  5:49 
   59    74 Ian Douglas             Sydney          NS   CA      M  13/14   M2039 2:03:11 2:02:59  5:52 
   60    75 Benedicte Boyer         Sydney          NS   CA      F  16/39   F2039 2:03:11 2:02:59  5:52 
   61    12 Michelle Mackintosh     Shad Bay        NS   CA      F   7/10   F4049 2:04:53 2:04:47  5:57 
   62     5 Jim Browne              Sydney          NS   CA      M   9/11   M4049 2:05:04 2:04:54  5:57 
   63   115 Andre Arseneau          Sydney          NS   CA      M  10/13   M5059 2:05:13 2:05:10  5:58 
   64    67 Megan Vokey-Vaters      Lower Sackville NS   CA      F  17/39   F2039 2:05:31 2:05:26  5:59 
   65    81 Jody MacLean            Sydney Forks    NS   CA      F  18/39   F2039 2:05:33 2:05:22  5:59 
   66    44 Cyril MacDonald         Albert Bridge   NS   CA      M  14/14   M2039 2:05:48 2:05:44  6:00 
   67    69 Sarah Bing              Halifax         NS   CA      F  19/39   F2039 2:05:55 2:05:49  6:00 
   68    25 Cindy Larade            Dartmouth       NS   CA      F  20/39   F2039 2:05:55 2:05:50  6:00 
   69   111 Jenna Libbus            Sydney          NS   CA      F   2/2    F0119 2:06:27 2:06:20  6:01 
   70    73 Mike Doyle              Sydney          NS   CA      M  10/11   M4049 2:07:23 2:07:21  6:04 
   71    86 Breagh Thomas           Glace Bay       NS   CA      F  21/39   F2039 2:08:45 2:08:43  6:08 
   72    97 Laura Chapman           Sydney Mines    NS   CA      F  22/39   F2039 2:09:34 2:09:26  6:10 
   73    72 Carol Roberts           Sydney          NS   CA      F  23/39   F2039 2:09:45 2:09:41  6:11 
   74    70 Hannah Colwell          Halifax         NS   CA      F  24/39   F2039 2:10:28 2:10:22  6:13 
   75    56 Alexandra Andersen      Lemoine         NS   CA      F  25/39   F2039 2:11:14 2:11:05  6:15 
   76    50 Laura Power             Bras D'or       NS   CA      F  26/39   F2039 2:11:16 2:11:03  6:15 
   77    20 Julia Lawrence          Halifax         NS   CA      F  27/39   F2039 2:12:18 2:12:15  6:18 
   78   113 Dana Marie MacSween     Sydney          NS   CA      F  28/39   F2039 2:12:18 2:12:15  6:18 
   79     9 Christa Davis           Sydney          NS   CA      F  29/39   F2039 2:13:00 2:12:49  6:20 
   80    26 John Matthew            Toronto         ON   CA      M  11/13   M5059 2:14:45 2:14:37  6:25 
   81    21 Stacey Young Bragg      Hubley          NS   CA      F  30/39   F2039 2:14:48 2:14:43  6:25 
   82     3 John Aguinaga           Hubley          NS   CA      M  12/13   M5059 2:14:48 2:14:43  6:25 
   83    46 Nadine Maxner           Bedford         NS   CA      F  31/39   F2039 2:16:37 2:16:25  6:30 
   84   112 Alex Libbus             Sydney          NS   CA      M  13/13   M5059 2:17:05 2:16:57  6:32 
   85    76 David Mackeigan         Sydney          NS   CA      M  11/11   M4049 2:17:21 2:17:14  6:33 
   86    60 Linda King              Sydney          NS   CA      F   2/2    F6099 2:17:21 2:17:12  6:32 
   87   114 Raylene Stephens        Sydney          NS   CA      F   8/10   F4049 2:17:24 2:17:17  6:33 
   88    63 Trish Walsh             Sydney          NS   CA      F   2/5    F5059 2:18:09 2:18:00  6:35 
   89    40 Heather March           Kingston        NS   CA      F  32/39   F2039 2:22:07 2:21:54  6:46 
   90    19 Kelly Reynolds-Lawrenc  Halifax         NS   CA      F   3/5    F5059 2:23:15 2:23:12  6:50 
   91    49 Rhonda Sampson          North Sydney    NS   CA      F   9/10   F4049 2:23:23 2:23:19  6:50 
   92    29 Leigh-Anne MacLeod      Coxheath        NS   CA      F  33/39   F2039 2:24:24 2:24:22  6:53 
   93    87 Lena Murphy             Margaree Valley NS   CA      F  34/39   F2039 2:24:24 2:24:22  6:53 
   94    17 Carol Ann Karmanov      Sydney          NS   CA      F   4/5    F5059 2:25:05 2:24:53  6:54 
   95    38 Alyssa MacDonald        River Ryan      NS   CA      F  35/39   F2039 2:26:42 2:26:31  6:59 
   96     4 Laura Woodcock          Sydney          NS   CA      F  36/39   F2039 2:27:10 2:26:58  7:00 
   97    23 Patricia Swan           Alder Point     NS   CA      F   5/5    F5059 2:27:36 2:27:24  7:02 
   98    53 Anne Marie Hawboldt     Bras D'or       NS   CA      F  37/39   F2039 2:27:38 2:27:26  7:02 
   99    68 Jacalyn White           New Waterford   NS   CA      F  38/39   F2039 2:40:00 2:39:48  7:37 
  100    27 Melissa Boutilier       Port Caledonia  NS   CA      F  39/39   F2039 3:01:35 3:01:24  8:39 
  101   110 Korena Lewis            Coxheath        NS   CA      F  10/10   F4049 3:07:28 3:07:16  8:55 
  10/19/2014 12:36PM

Results originally posted October 19th, 2014 at 12:38:19 pm
Atlantic Chip Sport Timing
32 Forest Road
Dartmouth, NS
B3A 2M3
Email: Troy Musseau
Copyright © 2016 Atlantic Chip Sport Timing
ChampionChip® and MYLAPS® name and logo copyright © MYLAPS
Current server time is 06:04:53 PM Atlantic Time
Page generated in 0.047 seconds